عصیان

درباره بلاگ
عصیان

عصیان خیزشی است در مقابل تمام ناحقی ها و بی حقی ها... جایی برای گفتن حرفی حق؛ ولو تلخ و کوتاه ...

بایگانی
آخرین مطالب

۲ مطلب در مرداد ۱۳۹۲ ثبت شده است

۲۶ مرداد ۹۲ ، ۱۲:۰۹

این مجلس روحانی...

شاید تا به حال انقدر درگیر جلسه رای اعتماد به وزرا نبوده ام. شاید هم بخاط این بود که بعد از مدت 8 سال کسی آمد که به او رای نداده بودم (چیزی شبیه چهار سال قبلش) اما تنها چیزی که می توانم بگویم این است که "من فاتحه دولت کسی را که به اسم اعتدال و میانه روی مجلس را در تریبون رسمی آن و در مقابل رسانه ها و البته با سیاست تحت فشار گذاشت تا وزیر نفتش (و یا شاید بهتر بگویم وزیر نفت حامی اش آیت الله ه) رای بیاورد را خواندم." و فاتحه بعدی را بر نماینده ای میخوانم که نامه به دست دنبال گرفتن امضا از وزیری است که هنوز به او رای اعتماد نداده است...باید فاتحه بعدیم را بر نماینده ای بخوانم که به هر دلیلی و بعد از شنیدن دفاعیات و مخالفت ها، پا بر روی حق مستظهر گذاشت و به باطل رای داد... عجب گورستان متعفنی...
کسانی که در بدو امر کارشان انقدر با دیکتاتوری جلو می آیند سر آخر ما را به کجا خواهند کشاند؟!...نمیدانم
نمیدانم پس از مرگم چه خواهد شد
نمیخواهم بدانم کوزه گر ازخاک اندامم چه خواهد ساخت
ولی بسیار مشتاقم که از خاک گلویم سوتکی سازد
گلویم سوتکی باشد به دست کودکی گستاخ وبازیگوش
واو یکریز وپی درپی دم گرم وچموشش رادر گلویم سخت بفشارد
وخواب خفتگان خفته را آشفته تر سازد
بدین سان بشکند هردم سکوت مرگبارم را

عباس سیاح طاهری
۲۲ مرداد ۹۲ ، ۱۱:۱۷

یک تجربه سینمایی

ماه مبارک امسال را درگیر یک پروژه سینمایی بودم... حضور در فضایی که کاملاً با آن بیگانه بودم و به جبر کاری مجبور به حضور در آن بودم. آدم های عجیبی که هیچ شناختی از من نداشتند و من نیز هیچ شناختی از آنان نداشتم. درک این شرایط که چرا باید کسی در 44 سالگی هم دلش بخواهد مجرد بماند، این که عجیب اپیدمی عجیبی است بین برخی از سینمایی ها این اپیدمی سگ! و هزینه های جالب نگهداری سگ های گرید دین و هاسکی و...، این که وجیترین ها(vegetarian) چه آدم های جالبی هستند و...

اما آن چیزی که خیلی ذهن مرا مشغول کرد این بود که اگر سینمای انقلاب اسلامی بخواهد اثری در خور توجه تولید کند باید از تدارکات چی تا بازیگر همه را در اختیار داشته باشد... که خیلی مسئله دست نیافتنی است... درگیر این بودم که به مطلب زیر برخورد کردم...از شهید آوینی سوال شد که:

به عنوان یک هنرمند انقلابی، به نظر شما برای این که سینمای اسلامی داشته باشیم و یا این که به نوعی هنر هفتم در خدمت اهداف دینی و مذهبی قرار گیردچه بایدکرد ؟

آوینی :

سینما یکی از محصولات تکنولوژیک غرب است برای  معرفت یافتن نسبت به سینما ، لاجرم باید آن را چون ثمره ای از شجره تمدن غرب نگریست .

تعبیر (( سینمای اسلامی )) ، درست نیست . سینما شاید آن چنان که هست ، مسلمان شدنی نباشد ، اما می توان آن را به خدمت اسلام درآورد ، در نخستین قدم ، تکنیک سینما حجاب محتوایی آن خواهد شد ، حال آن که در سینما به آن مفهوم که اکنون وجود دارد ، تکنیک فی نفسه همان محتواست . (( مارشال مک لوهان)) همین معنا را با تعبیر (( وسیله همان پیام است )) بیان می کند و نباید تصور کرد که او اشتباه کرده است . او در این سخن ، از ماهیت وسایل ارتباط جمعی – رسانه های گروهی پرده برداشته است و نگارنده ، هیچ سخنی از غربی ها نشنیده است که با این بلاغت از عهده ی بیان مطلب برآمده باشد .

وسیله و پیام در رسانه های گروهی یک چیز است و بنا بر این، نباید سینما را چون ظروفی مجوف تصور کرد که می توانند هر محتوایی را بپذیرند .

برادران عزیزی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی می پنداشتند که برای دست یافتن به سینمایی که بتواند در خدمت اسلام قرار بگیرد ،‌کافی است که به جوانان مومن علاقه مند تکنیک فیلم سازی آموخته شود .

اکنون همان برادران عزیز در تجربه به خوبی دریافته اند که تکنیک فیلم سازی – یعنی مجموعه روش ها و ابزار کار – فی نفسه حامل فرهنگ غرب و غایات روحی آن است و از خود می پرسند که (( پس چه باید کرد ؟ ))

فیلم سازان بزرگ دنیا نه تنها لزوما اهل حکمت و تفکر و دین نیستند بلکه بالعکس هنرمندان امروز عموما فاسد ترین انسان های روی کره عرض    هستند . بزرگی فیلم سازان مشهور جهان در حکمت و تفکرشان نیست در میان آنان حتی کسانی هستند که سینما را حامل هیچ پیامی نمی دانند . بزرگی آنان در این است که توانسته اند زبان سینما را در استخدام بیان نفسانیات خویش بگیرند و همان طور که گفته شد . تکنیک سینما با پیام های این چنین بیشتر انس دارد تا سخن حق .

برای آن که سینما در خدمت اسلام در آید باید (( حجاب تکنیک سینما خرق شود )) ، شرط اصلی همان تقواست که انسان را به اخلاص می رساند و با اخلاص در های حکمت نیز بر قلب گشوده می شود.

تنها راه خروجاز ولایت تکنیک و گذشت از متافیزیک غرب ، نخستتقواستو آن گاه در پرتو نور حکمت متقینبه تمدن غرب و لوازم و آثار و اجزا و عناصر آن نگریستن . آینده انقلاب اسلامی در همه وجوه توسط کسانی محقق می شود که اسلام را بشناسند و مهم تر از شناختن با جان و دل بدان پیوسته باشند . پس اجازه دهید که امید مابرای آینده سینمای ایران جز به هنرمندان مومن خط شکـن نبـاشد که نباشد . امـام ، بت شکن بود و بسیجـی ها به تبعیت از ایشان  و سینمای متعهد ما نیز باید خاکریز های تثبیت شده سینمای غرب را بشکند و راهی تازه باز کند . راه ما از آنجا که غربی ها رفته اند و می روند نمی گذرد و باید متقع بود که اگر افق هایمان با یکدیگر متفاوت است راه هایمـان نیز متفـاوت باشد ، روش هـایمان نـــیـز .


منبع: سایت آوینی، اینجا

عباس سیاح طاهری