عصیان

درباره بلاگ
عصیان

عصیان خیزشی است در مقابل تمام ناحقی ها و بی حقی ها... جایی برای گفتن حرفی حق؛ ولو تلخ و کوتاه ...

بایگانی
آخرین مطالب

۴ مطلب در مهر ۱۳۹۲ ثبت شده است

چه کسی گفت که زنجیر جنون در گسل است/ چه کسی گفت که آوازه غیرت کسل است

چه کسی گفت که میخانه فرو ریخته است/ باده دردکشان با هوس آمیخته است

چه کسی گفت چرا زخم و جراحت جوییم/ کربلا عرصه خون است، فراغت جوییم

حاصل راه دریغ است بیا برگردیم/ روبرو دشنه و تیغ است بیا برگردیم

چه کسی گفت و غلط گفت که تکبیر بس است/ اسب و میدان و بلا، نیزه و شمشیر بس است

چه کسی خواست که این حنجره را دار کشد/ پشت این پنجره‌ها خواست که دیوار کشد

چه کسی بال مرا بست که پرواز بس است/ سرب در حنجره‌ام ریخت که آواز بس است

چه کسی بال مرا چید و از آن پر گسترد/ عاقبت گفت و مرا راحت بستر گسترد

چه کسی گفت که فصل دگر و تازه رسید/ نوبت عافیت و شهوت و خمیازه رسید

چه کسی گفت نماز آینه عافیت است/ کاخ اگر هست نشان از طلب و معرفت است

سجده در مذهب ما با خطر تیر خوش است/ ذکر اگر هست همان از لب شمشیر خوش است

سجده در خون و بلا، ظهر و صلاتش خوشتر/ کاخ نه، خیمه اگر هست، در آتش خوشتر

چه کسی گفت و غلط گفت که بر می‌گردیم/ بت گرانند بگو باز تبر می‌گردیم

ما همانیم، غدیر آینه بیعت ماست/ بی‌کفن تیغ بدستیم، همین غیرت ماست

کم بگویید که دشمن قدر و فرزانه است/ اژدهایان دو سر مال شب و افسانه است

چشمتان گرچه به تدبیر نخفته است هنوز/ قصه‌گو آخر این قصه نگفته است هنوز...


شعر از حسین اسرافیلی

عباس سیاح طاهری
میخواستم مطلب تندی را بنویسم... یا بهتر بگویم، نوشتم منتها دیدم به حرمت امام هنوز باید سکوت کرد... شاید این سکوت ما "بعضی ها" را به این نتیجه رسانده که "هوا" برشان دارد.

قبل التحریر: نکته رسانه ای آن که باز هم به لحن مصاحبه شونده و مصاحبه کننده و ایجاد صمیمیت و همزاد پنداری و نزدیکی مخاطب به گوینده که در مطلب قبل مطرح کردم توجه کنید...


گزیده مسائل مطرح شده:


-معمولا ان بی سی رو می بینم که آخرین فیلم های هالیوود رو پخش می کنه. سریال حریم سلطان را هم می بینم. البته اگر پارازیت ها بگذارند


-گوگوش رو دوست دارم. سر و صدا میشه. ولی خب آره صدای هایده را دوست دارم به نظرم هایده اعجوبه موسیقی ایران بوده


-بی بی سی فارسی، الجزیره و العربیه رو زیاد می بینیم البته عربی من خوب نیست.


-ترجیح میدم دو سه تا کافه ای که آشنا هستند بروم تا اینکه همه جا بگردم. یک مشکل که ما داریم این است که به خاطر نوع حجابمان که چادر است، فکر می کنم مقداری سخت باشه


-مروز داشتم با یکی از دوستان فعال سیاسی ام صحبت می کردم، گفت که قرار است دو سال دیگرحکمش را اعلام کنند {آزادی حجاب}


-من مخالف هرگونه گشت ارشاد هستم
نوه آیت الله خمینی در گفتگو با شرق پارسی: می خواهم تابو شکن باشم

زهرا اشراقی: می خواهم «انقلاب رنگ» راه بیاندازم

"فکر می کنم لباس هر فردی نشان از طرز تفکر فرد دارد همیشه هم مخالف طرز لباس پوشیدن خانم های فعال در حکومت بوده ام و به هیچ وجه موافق آن نیستم. اگر می خواهند اسلام را معرفی کنند می توانند با لباس و حجاب بهتری این کار را انجام دهند."
زهرا اشراقی نوه امام خمینی -شرق پارسی

زهرا اشراقی نوه امام خمینی -شرق پارسی

زهرا اشراقی بی شک پس از سید حسن خمینی، شناخته شده ترین نوه آیت الله خمینی بنیان گذار جمهوری اسلامی است. او همسر محمدرضا خاتمی، دبیرکل حزب مشارکت و برادر رئیس جمهور پیشین ایران محمد خاتمی است. زهرا اشراقی در چند انتخابات مسئولیت ستاد جوانان اصلاحات را بر عهده داشت؛ او در عرصه عمومی و شبکه های اجتماعی حضوری فعال دارد و به بیان دیدگاه های جسورانه اش شهرت دارد.

اشراقی در گفتگو با بخش فارسی الشرق الاوسط “شرق پارسی” می گوید که همواره می خواسته در زمینه نحوه پوشش و حجاب زنان ایرانی خط شکن و تابو شکن باشد. او در این گفتگو از نحوه لباس پوشیدن”مرضیه افخم” سخنگوی وزارت خارجه ایران انتقاد می کند و از “هایده” و “مهستی” دو خواهر خواننده سرشناس ایرانی که پس از انقلاب ناچار به ترک کشور شدند، به عنوان “اعجوبه” موسیقی ایران نام می برد که به صدای آنها گوش می دهد.

پس از دوم خرداد ۷۶ و روی کار آمدن دولت اصلاح طلب محمد خاتمی، در ایران موجی از امیدواری پدیدار شد، این روزها هم شنیده می شود که فضای امید در ایران به وجود آمده، چه شباهتها و تفاوتهایی بین خرداد ۱۶ سال پیش و خردادماه گذشته که روحانی روی کار آمد می بینید؟

تفاوت چندانی نمی بینم. انتخابات قبلی که آقای روحانی پیروز شدند در راستای همان انتخابات دوم خرداد بود. تاکیدی بر اینکه مردم ایران همچنان خواستار اصلاحات هستند و اگرچه وقفه ای هشت ساله در این میان افتاد و متاسفانه به هرحال حکومتی روی کار آمد که مخالف اصلاحات بود، اما مردم نشان دادند که بازهم خواستار اصلاحات هستند.

همه اینها با وجود آن بود که بالاخره قبل از انتخابات فضای رقابت سرد بود و نیروهای اصلی را بهرحال رد صلاحیت می کردند، با این حال، این انتخابات نشان داد که مردم ناامید نیستند. من تفاوتی میان این انتخابات و انتخابات ۷۶ نمی بینم. فکر می کنم مردم خواستار اصلاحات و آرامش در کشور هستند.

این احتمال وجود دارد که همانند فرجام دولت اصلاح طلب آقای خاتمی، پایان این دولت هم منجر به قدرت گرفتن افرادی مثل احمدی نژاد شود؟

من ناامید نیستم. خرداد ۷۶ یک احساس اولیه بود بدونه پشتوانه تجربه. هم اصلاح طلبان چندان تجربه نداشتند و خام بودند و هم ضد اصلاح طلبان. فکر می کنم تا حدودی هم ضد اصلاح طلبان شاید اکنون عاقل تر شده باشند که آن روش های خشن که به کار می بردند دیگر پاسخگو نیست.

فکر می کنم هر دو طرف مقداری تعدیل شده باشند، هر چند هنوز شک دارم که گروههای ضد اصلاح طلبان تعدیل شده باشند، اما رهبران آنها فکر کنم تعدیل شده باشند. بعید می دانم که فضای خشن آن دوران را دوباره بخواهند حاکم کنند. فضای اکنون با فضای دوران آقای خاتمی تغییر کرده، بحران اقتصادی شدید، وضعیت سیاسیت خارجی و تحریم ها که همگی میراث دوران احمدی نژاد هستند، فکر می کنم فضا بیشتر به سمت رفع این معضلات باشد. خود حاکمیت هم می داند که نباید فشارها بر مردم بیشتر باشد. برای همین فکر نمی کنم آن دوران تکرار شود.

گفتید که فکر می کنید هم اصولگرایان و هم اصلاح طلبان تعدیل شده باشند. اصلاح طلبان در چه زمینه ای معتدل شده اند؟

فکر می کنم در حوزه گفتمان. در آن زمان فضای حاکم هنوز دست آنها نبود، شناخت خوبی نداشتند. گرچه مجلس و دولت را در دست داشتند اما برخی از آنها گفتمانی تندرو داشتند و حاکمیت می ترسید و این شائبه را داشت که مبادا برخی از آنها برانداز هستند.

همسر شما آقای محمد رضا خاتمی، یکی از چهره های شاخص جریان اصلاح طلبی ایران است و خود شما چهره ای بسیار شناخته شده هستید. تا کنون شده اختلاف نظر بر سر مسائل سیاسی و یا اجتماعی داشته باشید؟

اختلاف نظر جزنی است. به هر صورت هر دو اصلاح طلب هستیم و خواستار اصلاحات و آرامش در کشور هستیم نه ایشان تابع محض نظریات من هستند و نه من تابع محض نظر ایشان هستم. شاید ایشان اعتقادی تر از من باشد در برخی از مسائل و من به آن شدت نباشم.

زهرا اشراقی به همراه همسرش محمد رضا خاتمی - شرق پارسی

زهرا اشراقی به همراه همسرش محمد رضا خاتمی – شرق پارسی

مثلا چه موضوعاتی؟

خیلی اختلاف چندانی در این زمینه ها نداریم. اما بالاخره بر سر مسائلی با هم مشورت می کنیم. در خصوص مصاحبه ها و.. نظر من را جویا می شود که خب کل کل هایی هم پیش می آید. اما آنچنان حاد نیست که با مثالی بتونم روشن کنم موضوع را..

خانم اشراقی شما در بین خانم های فعال سیاسی و شناخته شده ایرانی ، معروف هستید به خوش پوش بودن، لباس های رنگی و شلوار جین و.. با اینکه شما از خانواده ای مذهبی و نوه بنیانگذار انقلاب ایران هستید. تاکنون این موضوع پیش آمده است که مثلا خانواده به شما تذکر بدهند و گیر بدهند؟

خانواده من مثل خودم هستند، هم خواهرهایم، هم مادر و مادربزرگم. مثلا خانم امام بسیار خانم شیک پوشی بودند، خیلی شیک پوش تر از ما نوه هایشان بودند. منظم و مقید بودند که لباس هایی که در خانه می پوشند ست باشد از نظر رنگ آمیزی و غیره. مادربزرگ من خانمی فرهیخته، باسواد، شاعر و فوق العاده زیبا و شیک پوش بودند. حالا این نظر لطف شماست که به من می گویید شیک پوش و اگر لباس من با برخی از خانواده های مذهبی فرق می کند به تربیت خانوادگی بر می گردد.

فکر می کنم لباس هر فردی نشان از طرز تفکر فرد دارد. همیشه هم مخالف طرز لباس پوشیدن خانم های فعال در حکومت بوده ام وبه هیچ وجه موافق آن نیستم. اگر می خواهند اسلام را معرفی کنند می توانند با لباس و حجاب بهتری این کار را انجام دهند.

مثلا پدر بزرگ من – آیت الله خمینی – همواره می گفت رنگ سیاه مکروه است و نباید پوشید. برای همین می گویم اثر تربیتی بوده است. اتفاقا می خواستم در فیس بوک اعلام کنم و خطاب به خانم ها بگویم بیائید کم کم از رنگ شاد استفاده کنیم. احتمالا چنین کاری هم بکنم تا یک انقلاب رنگ را شروع کنیم. از لحاظ روان شناسی رنگ می تواند اثر مثبت یا منفی بگذارد، شاید الان که آقای روحانی هستند فرصت خوبی باشد. خود ایشان و وزیر خارجه هم شیک پوش هستند.

سخنگوی وزیر خارجه چه؟

من مخالف نوع پوشش ایشان هستم به نظرم باید پوششان را تغییر بدهند. فکر می کنم باید از رنگ روشن استفاده کنند. به خصوص سخنگوی وزارت خارجه کسی است که در دنیا مطرح می شود. نوع لباس بسیار مهم است، مثلا شما بدانید آقای خاتمی که رای بالایی آورد، فقط به خاطر طرز فکر نیست، لباس و ظاهر هم هست. متاسفانه افرادی که در درون حاکمیت هستند به این شکل در این مورد دقت نمی کنند، شاید مردها اندکی تغییر کرده باشند ولی متاسفانه خانم ها تغییر نکرده اند. اگر آرام آرام بتوانیم یک انقلاب رنگ انجام دهیم خیلی خوب می شود.

شما در فیس بوک و شبکه های اجتماعی خیلی فعال هستید و حتما تصاویر برخوردهای پلیس گشت ارشاد را با خانم ها دیده اید؟

من مخالف هرگونه گشت ارشاد هستم چون معتقدم اینگونه اقدامات دردی را دوا نمی کند. تا وقتی این قانون هست باید به این قانون اعتراض کرد و نه به صورت موردی و مصادیق. کل قانون گشت ارشاد باید از میان برداشته شود. البته وضعیت در ایران خیلی فرق کرده و خیلی بهتر شده. امیدوارم چون خود آقای روحانی هم مخالف این نوع برخوردها هستند کم کم این موضوع گشت ارشاد را هم جمع کنند. من چند روز پیش در اینستگرام چند تا از عکس های بدون چادرم را منتشر کردم. چند نفر که خیلی مذهبی هستند گفتند عکس شما بدون چادر است و حجاب شما خوب نیست. من هم در پاسخشان نوشتم که من همین هستم، شما نگاه نکنید!

اساسا چنین تصور و امکانی وجود دارد که روزی در جمهوری اسلامی حجاب آزاد شود؟

امروز داشتم با یکی از دوستان فعال سیاسی ام صحبت می کردم، گفت که قرار است دو سال دیگرحکمش را اعلام کنند، داشتم به او می گفتم هیچ کس در جمهوری اسلامی از فردای خود خبر ندارد. واقعا چه کسی فکرش را می کرد رئیس جمهور ایران با رئیس جمهور آمریکا تلفنی حرف بزند. سه ماه پیش اگر کسی این را می گفت ما می خندیدیم و می گفتیم نشدنی است.

در ایران بسیاری از چیزها از جمله حجاب قانون محکمی وجود ندارد. من نمی توانم این موضوع را رد کنم. هر چیزی در جمهوری اسلامی ممکن است رخ بدهد. حتی زمانی می گفتند “مصلحت نظام” را که تشکیل دادند بر همین اساس بود. مثلا یک زمانی حج را تعطیل کردند، مصلحت نظام این بود که امر واجبی مثل حج را تعطیل کنند.

قبول دارم سخت گیری هایی هست مثلا این چیزی که نتانیاهو گفت، اما واقعا شیک پوش ترین و منظم ترین دختر و پسرهای دنیا در همین تهران هستند. من همین چند وقت پیش از سفر خارج برگشتم واقعا دخترهای ما با اینکه محدودیت دارند ولی شیک پوشی آنها حتی کمتر در اروپا دیده می شود. بله سخت گیری هایی وجود داشت. اما الان کمتر شده پسر من دانشگاه می رود با تی شرت های رنگی، قرمز، زرد، شلوار جین هم که خوب همیشه بوده. وضعیت خیلی فرق کرده و امیدوارم بهتر هم بشود.

اشاره کردید به سفر خارجی، چقدر به سفر و سفر خارجی می روید؟

من علاقه زیادی به سفر دارم، در این سفرها می توان آداب و رسوم کشورهای مختلف را دید. این سفر اخیرم اما برای دیدن دخترم بود. به عنوان تفریح و گردشگری هرگز به خارج از کشور نرفتم معمولا با رضا (همسر) چون پزشک است برای سمینارها و یا برای دیدار دخترم به خارج از کشور می روم.

در میان کشورهای منطقه کجاها رفتید؟

سالها پیش لبنان رفتم. دبی هم رفته ام، سوریه سالها پیش رفتم، الان که وضعیت خیلی خراب است. ترکیه را هم به خاطر سمینار پزشکی رفتم.

زبان خارجی هم بلدید؟

تا حدودی انگلیسی. همین اندازه که گلیم خودم را از آب بیرون بکشم.

شما در خانه ماهواره هم دارید؟

بله دارم.

به چه شبکه هایی علاقه دارید؟

بی بی سی فارسی، الجزیره و العربیه رو زیاد می بینیم البته عربی من خوب نیست. رضا بیشتر بیننده این شبکه های خبری عربی است. موزیک و فیلم هم می بینم.

سریال مورد علاقه شما چیه؟

معمولا ان بی سی رو می بینم که آخرین فیلم های هالیوود رو پخش می کنه. سریال حریم سلطان را هم می بینم. البته اگر پارازیت ها بگذارند. موزیک هم زیاد گوش می دهم.

موزیک؟ خواننده مورد علاقه شما کیه؟

بستگی به حال و هوا دارد. مثلا سنتی و شجریان مورد علاقه همه هست. همایون خیلی خوب میخونه یا احسان خواجه امیری.

به صدای خواننده های زن گوش نمی دید؟

چرا، ولی نمیشه گفت که گوگوش رو دوست دارم. سر و صدا میشه. ولی خب آره صدای هایده را دوست دارم به نظرم هایده اعجوبه موسیقی ایران بوده . مثلا “علی ای همای رحمت” هایده بسیار زیبا است. هایده و مهستی از زیبایی های موسیقی ما هستند. موسیقی پاپ را می پسندم، امابرخی از آهنگهای جدید را نه. بچه های من هم مثل خودم هستند و سلیقه نزدیکی داریم. بالاخره زندگی بدون موسیقی معنی ندارد. به نظرم زندگی اساسا بدون هنر و موسیقی بی روح است.

شما اینهمه شبکه های تلویزیونی نگاه می کنید، وقت هم می کنید در خانه آشپزی کنید؟

آشپزی ام خیلی خوب است. البته هر زمان وقت کنم و فرصتش پیش بیاید که آشپزی کنم. بیشتر هم طرفدار رژیم غذایی سالم هستم. من خودم از خوردن فست فود پرهیز می کنم و به پسرم علی هم گفته ام که از فست فود دوری کنه. یه مدت توی تابستون فقط گیاهخوار شدم ولی دیدم خیلی سخته و رهایش کردم. اما خوب بیشتر طرفدار سالم خوری هستم تا رستوران رفتن.

اهل کافه گردی هم هستید؟

ترجیح میدم دو سه تا کافه ای که آشنا هستند بروم تا اینکه همه جا بگردم. یک مشکل که ما داریم این است که به خاطر نوع حجابمان که چادر است، فکر می کنم مقداری سخت باشه، خودم فکر میکنم شاید کسانی که در کافه نشسته اند نگاه غریبی به حضور فردی داشته باشند با این نوع حجاب. ولی دوست و رفیق خیلی زیاد دارم چون خیلی رفیق باز هستم. اغلب هم جوان هستند. ترجیح میدهم بیشتر با جوان ها باشم، هم روحیه ام به آنها می خورد هم اینکه همواره چیزهای جدید از آنها یاد می گیری و هم اینکه روحیه بهتری داری.

شما همسر آقای روحانی رو هم میشناسید؟ با ایشان در ارتباط هستید؟

من ایشان را خیلی سال پیش دیدم، همسفر مکه بودیم. با دختر ایشان ارتباط بیشتری داشتم. ولی خب سالهاست که ایشان را ندیده ام.

خانم ایشون در اون زمانها فعال بودند؟

نه همیشه خانه دار بودند.

شما نسبت به جاری خود همسر آقای خاتمی خیلی در عرصه عمومی فعال تر هستید با اینکه ایشان همسر رئیس جمهور بودند.

خوب روحیات فرق می کند همسر آقای خاتمی کمتر سیاسی است و روحیه متفاوتی دارد. هر کس زندگی متفاوتی دارد. ایشون زندگی خانوادگی خیلی قوی دارند.

ولی شما متفاوت و در عرصه اجتماعی بسیار فعال هستید.

من در زمان آقای خاتمی تلاش کردم تابو شکنی کنم، فکر می کنم تا حدودی هم موفق شدم. ولی متاسفانه بزرگترین مانع و مخالفینم در خصوص پوشش، خود خانم ها بودند. فکر می کنم که می شود مسلمان خوبی بود، حجاب را رعایت کرد ولی حجاب زیبایی هم داشت. حجاب باید جاذبه داشته باشد نه اینکه برخی ها با نوع حجاب نازیبایی که دارند دافعه می آفرینند. خیلی دوست داشتم در این زمینه ها خط شکن باشم اما زیاد موفق نبودم. ولی دولت آقای روحانی فرصت دوباره ای است.لینک مصاحبه در اینجاست:http://www.sharqparsi.com/1392/07/article5653

عباس سیاح طاهری
۱۵ مهر ۹۲ ، ۱۱:۳۱

بی بی سی انگلیسی است!

 
یه نکته ی جالبی که درباره مصاحبه نتانیاهو با بی بی سی وجود داره نحوه ترجمه کردن صحبت هاشه. مترجم بی بی سی با زیرکی خاصی ازکلماتی استفاده می کنه که کاملاً ایجاد صمیمیت و همزاد پنداری میکنه و مخاطب رو به گوینده نزدیک می کنه. جالبه که اصلا خود نتانیاهو از این کلمات استفاده نمی کنه. یعنی بی بی سی خط رسانه ایی رو که نتانیاهو با مطرح کردن تاریخ تمدن ایران و ما دو ملت تاریخی با تاریخ 4000 ساله هستیم و من دانشجوی تاریخ ایرانم و پارازیت ماهواره و فیلتر اینترنت و... برای ایجاد حس همراهی مردم ایران پیش گرفته بود ادامه داد و البته بسیار هوشمندانه قدرت حرف های نتانیاهو را 100 برابر کرد و اثر حرف های بی ربطی  که درباره سلاح هسته ای ایران  و سازو کارش و عدم پاسخ به ترورها  عدم امضای NPT و...  بود را از بین برد...
و از طرف دیگر سخنان مهاجرانی تنها در بی بی سی فارسی با کارکرد صرفا داخلی پخش شده و به جهت تاثیر روی افکار عمومی ایرانیان برای تبدیل بی بی سی به یک شبکه بی طرف و صادق، این اقدام انجام شده است!
بی بی سی انگلیسی است...

مصاحبه را دوباره ببینید:
http://www.youtube.com/watch?v=MF7jZ8mbbhE


عباس سیاح طاهری
۰۶ مهر ۹۲ ، ۱۰:۵۵

مذاکرات تلفنی - تاکسی ای!

در عالم سیاست آنهم برای یک کشور استعمارگر کارکشته ، اتخاذ هیچ کنشی بی دلیل نبوده  و بدون برنامه ریزی که موجب تامین منافع شود صورت نمیگیرد .
وقتی رییس جمهور کشوری نظیر آمریکا با داعیه آقایی جهان ،  مدت ها تلاش می کند و خود را به آب و آتش می زند تا بلکه برای لحاظاتی تصویرش در کنار سرسخت ترین دشمنش ثبت شود ، قطعا این تلاش وی منافعی عظیم و غیرقابل چشم پوشی برای وی و کشورش به همراه دارد که حاظر است برای رسیدن به  تصویر هژمونیک خود را خدشه دار کند .
منافعی که حتی کار را  به جایی میرساند که  نهایتا در دقیقه 90 و در راه فرودگاه ، با رییس جمهور ایران مکالمه تلفنی برقرار کند !
این مکالمه تلفنی برای اوباما و تیمش انقدر حیاتی بوده که بلافاصله بعد از این مکالمه ، جلسه مطبوعاتی تشکیل داده و در نطق تلویزیونی خبر مکالمه تلفنی خود با رییس جمهور ایران اعلام می کند . نطقی که درواقع قرار بوده به موضوع تنش های اوباما با جمهوری خواهان بر سر امضای قانون خدمات درمانی اختصاص یابد ، اما عملا بر موضوع سوریه وایران متمرکز می شود .
اوباما در این نطق  خود اشاره می کند که نکته اصلی مکالمه تلفنی اش این است که این مکالمه اولین ارتباط یک رییس جمهور آمریکایی و ایرانی از سال 1979 تاکنون است . 
تا همین ابتدای کار که دستاورد این شوی رسانه ای برای اوباما و تیمش ، علاوه بر تحت الشعاع قراردادن مشکلات داخلیشان با جمهوری خواهان بر سر قانون جدید خدمات درمانی ، کسب یک پیروزی بزرگ در عرصه دیپلماسی و القای رام نمودن دشمنی سرسخت و چموش به نام ایران است .دستاوردی که برای اوباما و آمریکایی ها در شرایط فعلی منطقه بسیار حیاتی و استراتژیک است .
 
مکانیسمی برای افزایش فشارها که خیلی زود نمایان شد ...
متاسفانه ابعاد این بازی دو سر باخت برای روحانی و کشورمان به این موضوع ختم نمی شود .
علی رغم این که روحانی تصور می کند می تواند با ورود به این بازی ، پای میز مذاکره لبخند بزند و دل اوباما را بدست بیاورد و با کدخدا ببندد  و در کوتاه مدت تحریم ها را ملغی کرده  و اوضاع اقتصادی را سروسامان دهد ، اما منیجر چیره دست این بازی ، مکانیسم کاملا متفاوتی را برای طرف ساده اندیش ایرانی طراحی کرده است . مکانیسمی که عملا نتیجه ای جز پیشروی بیشتر آمریکایی ها و افزایش فشارهای اقتصادی ندارد .

مکانیسمی که بلافاصله بعد از وقوع مکالمه تلفنی اوباما با روحانی  توسط  " اد رویس " (Ed Royce) رییس کمیته امور خارجی مجلس آمریکا و تدوین کننده قانون جلوگیری از دستیابی ایران به فناوری هسته ای (قانونی که به موجب آن تحریم ها و نظارت بر اجرای تحریم ها در حوزه اقتصاد و حقوق بشر علیه ایران افزایش یافته است) رسما آشکار شده است .
رویس با اشاره به مکالمه تلفنی اوباما با روحانی اینگونه می نویسد:

" تحریم های مخرب ما روحانی را پای تلفن کشید . ما باید فشارهای اقتصادی را تا توقف کامل برنامه هسته ای ایران افزایش دهیم "
 

این جمله (آنهم از طرف یکی از اثرگذارترین نمایندگان مجلس آمریکا درمورد تحریم های ایران) یعنی نرمش غیرقهرمانانه جدید روحانی ، از همین ابتدا موجب گستاخی آمریکایی ها وافزایش فشارهای اقتصادی شده است .
این یعنی هیچ چیز عوض نشده است . یعنی تاکتیک ، همان تاکتیک قدیمی دست چدنی و دستکش مخملی آمریکایی ها ! یعنی لبخند اوباما در ظاهر و افزایش فشارها در مکانیسم مذاکرات هسته ای . یعنی نشناختن دشمن و کلاه به سر رفتن ! یعنی نرمش قهرمانانه ای که آمریکایی ها اولین فنش را روی روحانی و تیمش اجرا کردند و اولین امتیاز خاک را ازان خود کردند .
یعنی همان اصولی که یهود و مسیحیان هیچگاه از آنها عدول نکردند ...

وَ لَنْ تَرْضى‏ عَنْکَ الْیَهُودُ وَ لاَ النَّصارى‏ حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدى‏ وَ لَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْواءَهُمْ بَعْدَ الَّذی جاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ما لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَ لا نَصیر (120 ، بقره)

هرگز یهود و نصاری از تو راضی نخواهند شد ، ( تا به طور کامل ، تسلیم خواسته های آنها شوی ، و ) از آیین ( تحریف یافته ) آنان ، پیروی کنی. بگو: «هدایت ، تنها هدایت الهی است!» و اگر از هوی و هوسهای آنان پیروی کنی ، بعد از آنکه آگاه شده ای ، هیچ سرپرست و یاوری از سوی خدا برای تو نخواهد بود.
 
و ای کاش میفهمیدند ...
 
پینوشت :
1-   روحانی با حرکت نسنجیده اش علاوه بر واگذاری امتیازات کشنده به حریفش ، امتیازات جمع آوری کرده خویش در داخل مرزها را نیز به خطر انداخت . او با این کارش سطح تنش هایش را با بدنه انقلابی نظام را به مراتب بالا برد . موضوعی که در صورت عدم جبران مناسب امتیازات واداده به غرب ، موجب بروز مشکلات عدیده ای برای دولتش خواهد شد .

2-   جالب است بدانید که همین آقای اد رویس ، قصد راه اندازی اجلاسی از جنس روحانی سنجی در حوزه سنجش تعهدات 100 روزه روحانی در مورد تعامل با غرب دارد .

3- آدرس وب سایت رسمی آقای اد رویس :
http://foreignaffairs.house.gov/press-release/chairman-royce-statement-president-obama-s-phone-call-iran-s-president-rouhani  

عباس سیاح طاهری